מילים מצמצמות רווחים 6, אפריל 2019

החג הבא עלינו לטובה ולשמחה, הוא ראשיתם של מועדים לאומיים כבירים שמציינים את התגבשותנו לעם (פסח), את החורבן האדיר (יום השואה), המחיר לעצמאות (יום הזיכרון) ושמחת התקומה (יום העצמאות).

אני מבקש להביא בפניכם את דבריו של דורון אלמוג, יו"ר מצמצמים רווחים, מלים פוצעות ומנחמות, מכאיבות ומחבקות, שמחברות להפליא בין תהומות היגון של העם והיחיד לבין פסגות האור והחסד שלנו.

12 שנים בלי ערן / דורון אבא של ערן

בני האהוב ערן,
12 שנים אתה לא איתנו ובכל זאת אתה בכל מקום. הכח המניע אותי מבפנים. אמת המדידה הסמויה שלי בכל דבר ועניין. המורה הגדול של חיי.
השבוע יצאנו לברלין לעוד ארוע התרמה להמשך פיתוח הכפר שבנינו עבורך. ברלין שהייתה בירת הרוע בעולם. ברלין שהפכה לשופר תורת גזע נוראה. המקום שבו נולד סבא שמוליק שכל כך אהב אותך. העיר שממנה סבתא רבא שלך, פרידה דידי וסבא רבא יעקב, נלקחו לאושוויץ.
ואנחנו באים אתך לעיר הזאת ילדי האהוב. אני נושא דברים בפני 300 איש במלון קראון פלזה. מספר עליך. איך גדלנו אותך. על התקווה שתמשיך את שמו של ערן אחי שלא שב מהמלחמה. על החלום ההורי שהתנפץ. על השבילים הנסתרים בהם הולכת אותי יד ביד בלי לומר מילה אחת. בלי לומר אבא. בלי קשר עין. המסע לגילוי הצדדים האפלים של החברה הישראלית. מעבר למסך הבושה והדעות הקדומות.
ואני שטסתי אלפי קילומטרים בשם מדינת ישראל להציל יהודים מתוך ערבות הדדית, מוצא את עצמי פוסע עם אמך, יד ביד, במקומות אפלים ומצחינים, במרחק שנות אור מהמקום המתיימר לקרוא לעצמו – חברת מופת. ואתה אוחז בי חזק חזק מבפנים וקורע אותי מהמקום המטופש בו הייתי. מפרק אותי ומטלטל אותי כמו שאיש לא עשה. נותן לי להבין בדרכך המגושמת שמסך הבושה הוא מסך הברזל, המסתיר מאחוריו את הצדדים האפלים ביותר של האנושות. כי מי יכול לקחת נסיך כמוך, חף מכל חטא ועוולה, אדם ללא כח ואגו ולשים אותו במקום גרוע יותר מבית כלא. אתה שמלידה קיבלת גוף שבור. שמלכתחילה כל הווייתך אומרת טוב לב וחולשה. שכל מעשיך כאן הם חידה ומבחן לאנשים כמוני. אתה שקיבלת מלידה שני מאסרי עולם, גוף שבור ומוסד עלוב, למעשה נידונת גם למאסר עולם שלישי. לחיות מעבר לחומות העבות של אתוס מגש הכסף.
אתה בני האהוב שמעמת אותי עם הורי, עם דור מגש הכסף, אלו שנתנו לנו את המדינה בדמם, עם הורי שהעניקו לי חינוך לחירוף נפש למען המדינה היהודית היחידה בעולם, כאילו הייתה האוצר הנכסף של חייהם ומותם. עם הורי, דור מגש הכסף שחשב שילדים מפגרים כמוך, צריכים להיות סגורים במוסדות. שאין בך ובחבריך כל תועלת וגאווה. שמוטב והנוצרים בחו"ל יטפלו בילדים כמוך. אתה, שחבריהם של הורי הגדירו אותך בלחש בלחש, בלי שאף אחד ישמע – "הצרה של המשפחה".
הורי וחבריהם שבנו סביב מגש הכסף מסך ברזל נורא של בושה, כדי לבודד אותך ואת חבריך מהאתוס של הישראלי החדש של הצבר הנועז והגיבור. מסך ברזל שהגדיר את גבולות הערבות ההדדית ואהבת האדם רק לבריאים, החזקים, האמיצים והיפים שיודעים להפגין פטריוטיות.
עד שהגעת לאוויר העולם בני האהוב, חשבתי כמוהם. כמה מטומטם וכמה אטום הייתי.
אחרי אירוע ההתרמה בקראון פלזה ברלין, אני הולך לשחות בברכת המלון. נזכר איך שחינו ביחד, איך רציתי ללמד אותך לשחות. לשחות כמוני, בתנועות חתירה מסוגננות ומדוייקות. תנועות חזקות שקורעות את המים כמו טורפדו. ואתה, שוחה לידי בשחיית כלב. מדשדש לאט קדימה. כיום אני מבין שאתה הוא זה שלימד אותי לשחות בביבים האפלים ביותר של האנושות. אתה הוא זה שלימד אותי מה פירוש – אל תדון אדם עד שתגיע למקומו. כי הרי באמת מי שנתון אחרי חומות הברזל העבות של מגש הכסף, נמצא במקום שאי אפשר להגיע אליו. ואם אי אפשר להגיע אז אי אפשר לשפוט ומכאן ועד לאובדן צלם אנוש, המרחק קצר.
כמה יהיר ומתנשא הייתי בני היקר. תודה שחינכת אותי בני האהוב. תודה שאתה צועד איתי לכל מקום בני האהוב. צועד איתי ושומר עלי מכל משמר שלא אתפתה למקסמי היבריס יהירות ואגו. היום אני יודע שקיומו של הגזע האנושי כולו מותנה ביכולת שלנו להעניק אהבה לאנשים כמוך. לשים אותך במרכז ההוויה שלנו. כי רק העשייה עבורך היא אותו החסד שיכול להציל אותנו מחטא הגאווה. כי עולם חסד ייבנה.
תודה בני האהוב ערן.

נירית במרכז

נירית סלהוב הצטרפה אלינו כרכזת הדרכה וכרכזת צעירים ומתנדבים – באזור מרכז.
נירית היא ממזכרת בתיה, בת 31, שירתה כקצינת פיתוח הדרכה בבה"ד 6, הייתה מדריכה ורכזת בכפר הנוער חוות הנוער הציוני בירושלים. כיף לנו שצעירה מוצלחת נוספת מצטרפת אל שורותינו האיכותיות.

תיק תק

גם אנחנו, במצמצמים מתברגנים קצת: הרי לנו תחרות נושאת פרסים!
אם אתם יוצאים לטייל בטבע, לגלוש, אקסטרים או סתם מבקרים חברים, אל תשכחו לצאת עם תיק 'מצמצמים רווחים' לדרך. צלמו את הרגע ושתפו אותנו בתמונה (עם קצת פרטים על המיקום, הקשר וקרדיט) ואולי תזכו בפרס שווה!
מצורפות דוגמאות, מחכים לתמונות שלכם!

  

נשות שהם

חבורה של מתנדבות נלהבות משהם והסביבה, התארגנו ופנו אלינו ביוזמתן על מנת להצטרף כחונכות בעמותה. אנו מרגישים שזכינו ב"מכרה זהב" ועמלים על איתור צעירים בסביבה שיוכלו ליהנות מהליווי שלהן.

צפת אף היא כוסתה שמש

כתוצאה מהצלחת "פרויקט שמשית" בו חיברנו בין סטודנטים במכללת עמק יזרעאל לתושבי שמשית המלווים אותם, הוזמנו  להציג את פעילות העמותה בפני כ-30 מנהלי מכינות קדם אקדמאיות מכל הארץ. המפגש, שהתקיים בצפת, היה מרגש וכמה מהמשתתפים כבר פנו אלינו בבקשה להפנות אלינו סטודנטים המבקשים ליווי בעמותה.

מסתובבים בין גדודים

שנת 2019 סומנה כשנת ה"שיווק הישיר" לצעירים. במסגרת זאת העמקנו את הקשר עם חטיבה 35 של הצנחנים וחטיבת 1 של גולני.
נסענו לכיסופים, כרם שלום, נחל עוז ובית ליד להיפגש עם חיילים שעתידים להשתחרר בקרוב. הצטרפו אלינו חונכים וצעירים (תודה לאבינעם בלוך, אברהם גובאו, יואב קוטיק ויהודה מלט) שסיפרו את החוויה שלהם מהחונכות. המשוחררים הראשונים כבר פנו אלינו, מחכים לבאים…

רכזיהם של שני בתים לחיילים בודדים, בהרצליה ובפתח תקווה, פנו אלינו בבקשה שנלווה את דייריהם, רובם צעירים חרדים לשעבר המשרתים ביחידות קרביות.

וספיר יחד עם אברהם וישראל נפגשנו גם עם בוגרי "נירים בשכונות" שהביעו עניין להצטרף אלינו.

החבר שלך הוא החבר שלנו

במהלך החודשים יוני-יולי אנחנו מתכננים להשיק את מחזור החונכים החמישי.
על מנת לעמוד ביעדים אנו זקוקים לעזרתכם: כל חונך וצעיר יביא חבר שיכול להצטרף אלינו למצמצמים (בין אם כחונך או כצעיר) וכך נרחיב את רשת התמיכה בצעירים משוחררים.

הפרויקט של רותם

המשימה: אלבום העמותה: גל מתאמת, רותם אברוצקי (אח של) מצלם ואלון מבצע את ההגהה הלשונית. עד כה, רותם  צילם, במקצוענות וברגישות, כבר 30 צוותים של צעירים וחונכים.
אנו קוראים לכם לקחת חלק בחוויה של עמידה באור הזרקורים, זה מביך מעט ומהנה הרבה…והתמונות – פגזיות.
אנא התקשרו לגל (052-867-1688) לתיאום מועד צילום בביתו של רותם.

בשר טרי

60 חונכות וחונכים חדשים נפגשו השבוע בחווה האורגנית בביתן אהרון.

אחרי סיור בחווה, שמציגה חקלאות ישראלית בתפארתה (גידול ירקות, דגים, עזים ותרנגולות), שיתפו בחוויותיהם מושיק – נציג הצוות המקצועי וספיר – נציגת רכזות הצעירים והמתנדבים שדיברו בקצרה.

דותן לוי ויהונתן מ"דרך כפר" העבירו סדנה מרתקת ומשעשעת שכללה דגשים, גבולות, מטרות וטכניקות בחונכות.

קינחנו בסדנה על הכוון תעסוקתי לצעירים משוחררים – שהעביר בהתנדבות בניהו פלסר מחולדה – חונך בעמותה, שמוביל את חברת YOUA המתמחה בנושא. אתם מוזמנים להשתמש בשרותי החברה במחיר מבצע עד סוף יוני, עבור הצעירים שאתם מלווים ועבור ילדיכם. בשלב התשלום, על מנת לקבל הנחה של 100 ₪, יש להזין קוד הנחה : WT7PL8GZCC

קישור לאתר YOUA לביצוע האבחון: http://bit.ly/2DaC9rV

פרטים אצל רכזות המתנדבים: טל, ספיר ונירית.

נוכחות כמה מהמתנדבים הוותיקים – תרמה לאווירה המשפחתית. תודה מיוחדת למי שהגיעו מרחוק: רמת הגולן, שמשית ושער הנגב. התחושה היא שאנחנו עושים משהו נכון וטוב, שצריך להרחיב עוד ועוד.

קישור לתמונות מהאירוע: https://drive.google.com/drive/folders/1Byky4z_f7_FDhlKFQyHb6AIH8OSSKOFP?usp=sharing

בתחילת המפגש, דפנה קראה מילים ששלחתי:

"מצמצמים רווחים" היא הזירה בה אנחנו, כפרטים, נרתמים מתחת לאלונקת אי השוויון ואי הצדק בישראל.

כולנו שותפים כאן לניסיון תמים דרך להציל נפש אחת ובכך להביא גאולה זוטא לעולם שלנו.

בשם הועד המנהל של העמותה שלנו, שאני כל כך גאה על שותפותי בה, אני מקבל את פניכם בהוקרה ובאהבה.

הוקרה, משום שידועים לנו המחירים האישיים והבחירות הנחוצות לשם כך מכל אחד ואחת מכם ואני מעריך אותן. מאד.

אהבה, משום שמי שמוציא מארנק הזמן והרגש שלו את המשאבים הנחוצים לקימומו של אדם אחר, הוא אהובי, היא אהובתי.

בהקשר למעשה חסד, נאמר: "מילוי הצרכים החומריים שלך הם הצרכים הרוחניים שלי". ואנחנו הרי עוסקים גם במילוי הצרכים הרוחניים של החניכים שלנו. אז, ממש חבל על הזמן כמה אנחנו בסדר…

צוק העתים והחיים החדשים שזימנתי לעצמי לא אפשרו לי להשתתף אתכם בשמחת המפגש החשוב. אני מפקיד אתכם ביד דפנה, נוטרדאם דה מכמורת, האישה – שיחד עם האיש שלה, ולצד הצוות הנהדר של העמותה, בליווי חברי הועד המנהל בראשות דורון אלמוג – מגשימה לנו חלום, מאפשרת למאות ישראלים, צעירים ומבוגרים, להיפגש, לחבק, לחלום, ליישם, לקום מעפר ולהמריא לשמים.

היו ברוכים, מצמצמים חדשים, שאו ברכה, וותיקים.

חג שמח לכם ולבני משפחותיכם, לחברים ולשכנים, לקולגות וליקיריכם באשר הם.

הלוואי וסיפור יציאת מצרים והוצאתה מקרבנו ישמש לנו מורה דרך לשנה של אחריות חברתית ונתינה לזולת.

לא נחמיץ את הפינה הפוליטית: שניים ממייסדי העמותה ישמשו כח"כים טריים בכנסת שתושבע בעוד שבועיים; ראו בבני ובי את המייצגים שלכם, הפטריוטים שחרב בנדנם, שיר השלום בכיסם  וליבם פועם למען צדק ושוויון.

חג פסח משמעותי ושמח, אלון

חבר הוועד המנהל

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אלון שוסטר

חבר הוועד המנהל